Biurokratyczny obowiązek czy realna zmiana? Raportowanie ESG oczami ekspertów na debacie “Rzeczpospolitej”

Działanie w duchu zrównoważonego rozwoju i kwestie raportowania ESG powinny być coraz bliższe polskiemu biznesowi – podkreślają eksperci debaty zorganizowanej przez Rzeczpospolitą. W dyskusji nt. „ESG – biznes z zasadami czy tylko narzucony porządek?” wzięli udział ekspertki i eksperci Krajowej Izby Gospodarczej, Banku Paribas i Szkoły Głównej Handlowej, a także Bartosz Kwiatkowski, dyrektor Frank Bold w Polsce.

Podczas debaty poruszono kwestie m. in. działalności firm w duchu zrównoważonego rozwoju oraz wiedzy przedsiębiorców na ten temat. Eksperci i ekspertki rozmawiali o promowaniu zrównoważonego rozwoju przez sektor finansowy, w tym przez banki. Zwrócili także uwagę na konieczność wdrażania polityki zrównoważonego rozwoju już teraz. I to nie tylko ze względów realnych wymogów prawnych, ale przede wszystkim rynkowych.

Podobnie przedstawia się kwestia wdrażania należytej staranności: –Obowiązek jej stosowania istnieje już teraz, nawet przed wejściem w życie dyrektywy o należytej staranności, nad którą prace obecnie trwają w instytucjach unijnych – przekonywał Bartosz Kwiatkowski, dyrektor Frank Bold w Polsce. Dlatego przedsiębiorstwa nie powinny czekać z wdrożeniem procesów należytej staranności na odpowiednią dyrektywę, ale zacząć stosować je już dzisiaj, bo wkrótce będą tego wymagać nie tylko kontrahenci zagraniczni, ale również krajowi – dodał.

 Ważne jest także, aby przedsiębiorcy traktowali raportowanie ESG jako narzędzie do zmian w dobie postępujących kryzysów ekologicznych: – Trzeba sobie uświadomić, że raportowanie niefinansowe jest tylko narzędziem – wyjaśniał Bartosz Kwiatkowski. – Obowiązki regulacyjne i ich wypełnianie nie są celem samym w sobie. Samo zbieranie danych i ich publikacja niczemu nie posłużą, jeśli nie pójdą za tym dalsze realne kroki w działalności firm. Chodzi o proces zmiany rzeczywistości zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej w firmach – przekonywał.

Przypomniał, że pierwsze raportowanie według nowych zasad i w oparciu o nowe standardy odbędzie się w roku 2025 za rok obrotowy 2024. Informacje przedstawią wtedy największe firmy (zatrudniające ponad 500 osób), które już obecnie raportują na podstawie ustawy o rachunkowości. Jak podkreślił, ich raporty mają być nastawione na przyszłość, tzn. wskazywać, jak dana spółka będzie się zmieniać w dobie postępujących kryzysów: klimatycznego, bioróżnorodności czy też innych.

Obszerną relację z debaty „ESG – biznes z zasadami czy tylko narzucony porządek?” znaleźć można na stronie Rzeczpospolitej w artykule „Zrównoważony rozwój się opłaca”.

Do pobrania praktyczny podręcznik na temat ESG

Przejrzeliśmy setki stron dokumentów prawnych i technicznych dotyczących ESG. Wystarczy się zarejestrować, aby otrzymać zrozumiałe i czytelne podsumowanie. Dzięki rejestracji będziesz otrzymywać też dodatkowe informacje dot. ESG. Podręcznik jest dostępny w języku angielskim.

Zarejestruj się

JAK MOŻEMY POMÓC

Jak odnieść sukces w pozyskiwaniu kapitału?Zacznij niezwłocznie zbierać i przetwarzać dane ESG, aby dostosować swoją działalność do nowych wyzwań i wymagań. Dzięki naszemu doświadczeniu w zakresie ESG i zielonego finansowania zdobędziesz przewagę.

ESG rating

Rating ESG

Pomagamy funduszom nieruchomości w realizacji nowych inwestycji. Ułatwiamy proces przejścia portfolio lub jego części na nowe standardy.

WIĘCEJ

Zielone finansowanie

Przygotujemy przedsiębiorstwa deweloperskie do procesu uzyskania zielonego finansowania.

WIĘCEJ
Zelené dluhopisy - zajistíme celou emisi dluhopisů.

Zielone obligacje

Zielone obligacje pozwalają na zdobycie kapitału przy niższym oprocentowaniu i dłuższym okresie zwrotu. Przygotujemy cały proces emisji obligacji.

WIĘCEJ